Odpowiednio dobrany magnes oznacza pewność,
że blacha nie wyślizgnie się samoistnie.
Manipulacja blachami jest wymagająca ze względu na ich wyginanie, możliwość uszkodzenia oraz podwyższone ryzyko obrażeń. W większości przypadków na najskuteczniejszą manipulację blachami stalowymi pozwalają magnesy do podnoszenia ładunków, a w wyjątkowych przypadkach manipulatory próżniowe. Natomiast uchwyty mechaniczne, np. tzw. zaciski podnośnikowe, w przypadku blach cienkich są po prostu przestarzałe.
Dlaczego nie należy przesuwać blach mechanicznie
- Zaciski mechaniczne uszkadzają strukturę cienkich blach,
- mogą się ześlizgnąć się w sposób niekontrolowany
- i zawsze wymagają przestrzeni ponad blachą na tak zwane podkładanie, a więc ręczne rozklejanie leżących na sobie blach.
Podnoszenie mechaniczne w porównaniu do innych technologii jest także bardziej ryzykowne pod względem bezpieczeństwa pracowników. Czasochłonna praca ręczna zwiększa bowiem ryzyko obrażeń. Pracownik musi sam umieścić blachę w hakach lub łańcuchach, co nie jest potrzebne w przypadku magnesów lub manipulatorów próżniowych. Dlatego mocowanie mechaniczne w większości przypadków jest wolniejsze.
Wiele łączników mechanicznych jest także ograniczonych przez minimalną grubość materiału, której blachy często nie osiągają. Z kolei magnesy i uchwyty próżniowe umożliwiają manipulację blachami o minimalnej grubości 3 mm, kryterium które spełnia większość blach stalowych.
Zalety podnoszenia blach za pomocą magnesu
Magnesy umożliwiają namagnesowanie kilku blach leżących na sobie. Aby mieć pewność, że magnes poradzi sobie z większą liczbą blach, zalecamy dokładne sprawdzenie jego parametrów (siła magnesu i maks. wymiary ładunku) oraz wybranie magnesu bateriowego BM z tzw. funkcją load test. Magnes krótko po namagnesowaniu i delikatnym podniesieniu ustawi zmniejszoną moc, w wyniku czego odpadną blachy, które trzymane są słabiej. Następnie zwiększy moc do 100% wydajności i pozostawi na sobie tylko taką liczbę blach, które utrzyma mocno i bezpiecznie.
Magnesy bateriowe BM umożliwiają również stopniowe odłączanie zamocowanych dolnych blach. Funkcja listkowania lub też tip-off zmniejszy pole magnetyczne pod magnesem, a materiał będzie stopniowo odpadał, począwszy od tego, który znajduje się najbliżej podłogi.
Jak rozwiązać problem wyginania blach
Aby zapobiec wyginaniu się blach podczas manipulacji za pomocą magnesu, przestrzegaj następujących zasad:
- nie manipuluj za pomocą magnesu blachami stalowymi o grubości poniżej 3 mm – siła magnetyczna przenika w takim przypadku przez blachę, co zmniejsza siłę przyciągania, a ponadto bardzo cienkie blachy nadmiernie się wyginają i odczepiają
- manipuluj wyłącznie blachami o maksymalnych wymiarach i masie podanych przez producenta magnesu w tabeli nośności (dla blachy cienkiej, tj. 3 mm maksymalny wymiar do manipulacji za pomocą magnesu wynosi zazwyczaj 2,8 m × 1,8 m, a masa maksymalna 110 kg).
Jeśli wymagana jest manipulacja większymi blachami, zalecamy użycie kilku magnesów. Często konieczny jest montaż solidniejszego systemu z elektromagnesami o większej mocy, zasilanymi z sieci oraz przez baterie zapasowe. Alternatywą jest również wydajny system elektropermanentny.
Szczególnie w przypadku bardzo cienkich blach o grubości poniżej 3 mm i materiałów niemagnetycznych można polecić manipulator próżniowy, którego przyssawki rozmieszczone zostaną na całej szerokości blachy.
Jeśli jednak Twoja praca dotyczy raczej blach mniejszych, zalecamy wybór magnesu - poza ww. zaletami
- jest mniej wymagający pod względem konserwacji (przyssawki szybciej się zużyją),
- jest bardziej odporny na kurz i otwory w blasze (kurz trwale zmniejsza siłę magnesu, jednak w przypadku manipulatorów próżniowych stanowi znacznie większy problem)
- i w przeciwieństwie do przyssawek próżniowych podniesie kilka blach jednocześnie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach magnesów do podnoszenia ładunków w produkcji lub wypożyczyć magnes w celach testowych, skontaktuj się z nami.